انجمن کوهنوردان ایران - نمایندگی ساوجبلاغ ، نظرآباد و طالقان
                                                        
درباره وبلاگ

دوستانی که تمایل به عضویت و همکاری در دفتر انجمن را دارند می توانند جهت آشنایی بیشتر در یکی از جلسات انجمن که در روزهای سه شنبه ، راس ساعت 18 و در خانه کوهنورد شهرستان ساوجبلاغ برگزار می شود، شرکت نمایند .
آدرس : هشتگرد - خیابان آزادگان - خیابان شهید خرازی - بالاتر از فروشگاه فرهنگیان - باشگاه ورزشی میرزا کوچک خان
تلفکس : 44212350 - 026

ایمیل : e.alborzkuh@gmail.com
مدیر وبلاگ : همنورد
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

به نام خدا

گزارش برنامه صعود  به چهار جبهه قله دماوند در سه روز بدون بارگذاری (توسط خانم مرجان حیدرزاده، عضو انجمن کوهنوردان ایران (ساوجبلاغ- طالقان- نظرآباد))

*به مناسبت روز ملی دماوند*

93/4/2.3.4.5

تیر ماه 1393


مقدمه :

-معرفی قله دماوند :

کوه دَماوَند کوهی در شمال ایران است که بلند ترین کوه ایران و خاورمیانه و بلند ترین قلهٔ آتشفشانی آسیا است.  این کوه در قسمت مرکزی رشته‌کوه البرز در جنوب دریای خزر و در بخش لاریجان شهرستان آمل قرار دارد. کوه دماوند که از نظر تقسیمات کشوری در استان مازندران قرار دارد، به هنگام صاف و آفتابی‌بودن هوا، از شهرهای تهران، ورامین و قم و همچنین کرانه‌های دریای خزر قابل رؤیت است.


قله دماوند به ارتفاع 5671 متر واقع در استان مازندران از شمال به دره رودخانه نمارستاق از شرق به دره هراز و از غرب و جنوب غربی محاط به دره رودخانه دلیچای و دریاچه سد لار می‌باشد.

برای رسیدن به قله دماوند، مسیرهای مختلفی وجود دارند که شناخته‌شده‌ترین آن‌ها این جبهه‌ها هستند:

آسان‌ترین این مسیرها جبهه جنوبی و سخت‌ترین آنها جبهه شمالی است. سه جبهه شمالی، جنوبی و شمال شرقی در نزدیکی روستاها قرار گرفته‌اند و همچنین همگی دارای جان‌پناه در میان راه هستند. در مسیر جنوبی، آبشاری وجود دارد که همهٔ سال یخ‌زده‌است و تنها در تابستان‌های بسیار گرم، جاری می‌شود که به همین دلیل به آن آبشار یخی گفته می‌شود. این آبشار با قرار داشتن در ارتفاع ۵۱۰۰ متری، از نظر ارتفاع از سطح دریا مرتفع‌ترین آبشار خاورمیانه‌است.

 

-معرفی افراد شرکت کننده در این برنامه :

1-     بابک دکترزاده (سرپرست گروه کوهنوردی آسمان البرز) 38 ساله

2-     جواد نجفی (عضو گروه کوهنوردی آسمان البرز) 30 ساله

3-     مرجان حیدرزاده (عضو انجمن کوهنوردان ایران (ساوجبلاغ- طالقان- نظرآباد) و موسسه فرهنگی ورزشی باشگاه کوهنوردی پیام) 28 ساله

 

پیرو فراخوان از کوهنوردان استان البرز جهت  اجرای برنامه صعود به 4 جبهه قله دماوند در 3 روز بدون بارگذاری در نیمه اول تیر ماه 93 ، خانم مرجان حیدرزاده از استان البرز، شهرستان ساوجبلاغ  پس از طی 2 ماه تمرینات اردوهای آمادگی و آموزشی در نهایت مورخ 2/4/93 جهت اجرای برنامه انتخاب و اعزام شدند.

دوشنبه 2/4/93 ساعت 4:50 صبح  با یک دستگاه لندرور عازم روستای رینه جهت صعود به چهار جبهه قله دماوند شدیم. پس از رسیدن به روستای رینه ساعت 9:30 به گوسفندسرای احسانی و مسجد صاحب الزمان رسیده و ساعت 10.25 به سمت بارگاه جنوبی حرکت کرده و پس از طی مسیر و صرف نهار ، ساعت 15.30 به بارگاه سوم رسیدیم.

بعد از رسیدن به مجتمع کوهنوردی دماوند شروع به حرکات کششی کرده و بعد از صرف مایعات یکی از اتاق های مجتمع را گرفته و به استراحت پرداختیم. ساعت 18:30 جهت هم هوایی به ارتفاع 4600 متر صعود کرده که در این راه کوهنوردان مختلفی از کانادا و آلمان را دیده که جهت صعود به این منطقه اماده می شدند. بعد از هم هوایی مناسب به سمت مجتمع سرازیر شدیم. سپس به صرف شام پرداخته و به خواب رفتیم. 

سه شنبه 3/4/93 ساعت 4:30 از خواب بیدار شده و بعد از بسته بندی مواد غذایی و جمع کردن وسیله ها ساعت 6.15 صبح حرکت از پناهگاه جنوبی به سمت قله را آغاز کردیم. هر 1 ساعت 10 دقیقه استراحت داشتیم  و بعد از استراحت در ارتفاعات 4477 و 4690 متر به ارتفاع 4950 متر در ساعت 9:50 رسیدیم. بعد از یک کوهپیمایی آهسته و پیوسته و رد کردن تپه های گوگردی که با وزش باد بیشتر این گوگرد در اطراف پخش میشد، قله را در ساعت 13.40 صعود کردیم. بعد از گرفتن عکس های یادگاری سرپرست تیم که از قبل پیش بینی کرده بود برای جلوگیری از خسته شدن افراد تیم بخشی از بارها در قله گذاشته شود، به جاسازی بخشی از مواد غذایی، کپسول های گاز و چادر تیم پرداخت و سپس فرود را  به سمت  پناهگاه سیمرغ در جبهه غربی ادامه داده  و بالاخره ساعت 18.20 به این پناهگاه  به قصد شب مانی رسیدیم که با استقبال گرم کوهنوردان گلستانی روبرو شدیم.

چهارشنبه 4 /4/93 ساعت 5 از خواب بیدار شده و بعد از جمع کردن وسایل ساعت 6:45 به قصد صعود از جبهه غربی پیمایش را آغاز کرده و بعد از گذر از مسیر سنگی این جبهه و درگیر شدن با سنگ های ترکیبی کوتاه و بلند،  ساعت 13.40 موفق به صعود قله شدیم. طبق روال هر یک ساعت 10 دقیقه استراحت داشتیم. از روی قله بار مخصوص جبهه شمال شرقی را در کوله  خود گذاشته و راهی پناهگاه تخت فریدون جهت شب مانی شدیم.

در هنگام فرود آمدن متوجه حجم زیاد برف بر روی یخچال ها شدیم. بعد از گذشتن از تقریبا نصفی از مسیر گاهی اوقات حتی در برف زیاد فرو می رفتیم. در مسیر جاهایی وجود داشت که مجبور می شدیم با کلنگ جاپا بکنیم. و در بعضی از مسیرها حتی کلنگ هم قادر به کندن شیشه های یخی نبود. اما با هر سختی که وجود داشت مسیر را فرود آمدیم  و بدون استراحت به پناهگاه رسیدیم.

پنجشنبه 5/4/93 ساعت 6:30 از خواب بیدار شده و ساعت 8.25 صبح از پناهگاه به سمت قله حرکت کردیم. قبل از حرکت چند تیم از استان البرز وارد پناهگاه شده که تعدادی حدود 35 نفر بودند و بلافاصله بعد از رسیدن به پناهگاه شروع به حرکت به سمت قله نمودند و ما بعد از 1 ساعت از آنها شروع به حرکت نمودیم. طبق روال هر 1 ساعت 10 دقیقه استراحت داشتیم. صعود از روی یخچال ها آسان تر از فرود (یخچال ها) روز گذشته بود.

با اینکه دیرتر از گروه اول حرکت کرده بودیم اما در مسیر آنها را دوباره دیدیم. یکی از جالبترین مسائل در این برنامه دیدن کوهنوردی نابینا بود که به همت و اراده خود از شهرستان کردستان همراه تیم البرز بود. و سرانجام ساعت 14.50 دقیقه موفق به صعود سومین جبهه شده و بعد از گرفتن عکس های یادگاری ساعت15.20 دقیقه مسیر فرود در پیش گرفته شد. پس از صعود بخشی از مسیر شمالی با روبرو شدن با حجم برف پیش بینی نشده و یخ زدگی مسیر و طی تماس تلفنی با دو تن از کوهنوردان و مربیان با تجربه (آقای یونس رضاخانی و رضا بزرگ امید و ...) و شرح شرایط توصیه نمودند جهت جلوگیری از حوادث احتمالی، از ادامه صعود خودداری نموده و مسیر جبهه جنوبی برای فرود انتخاب گردد.

 ساعت 17 کمی پایین تر از آبشار یخی پس از صرف نهار، ساعت 18 در مجتمع کوهنوردی دماوند (جبهه جنوبی) پس از برپایی چادر به استراحت و تهیه شام مشغول بودیم. در این هنگام با تماس تلفنی متوجه شدیم آقای یونس رضاخانی برای استقبال از افراد تیم به سمت بارگاه حرکت نموده اند. نهایتا ساعت 10 ایشان به ما ملحق شدند.

 

جمعه 6/4/93 ساعت 6 از خواب بیدار شده و بعد از جمع کردن چادر و صرف صبحانه و برگشت آقای یونس رضاخانی پس از صعود به قله، بارگاه سوم را به قصد شرکت در مراسم و جشن روز ملی دماوند ترک نموده و در نهایت حدود ساعت 11 به سایر همنوردان شرکت کننده در دانشگاه پیام نور رینه ملحق شدیم .

بعد از بازدید از غرفه های برپا شده در محل اعم از عکاسی، معرق کاری و هنرهای دستی، غذاهای سنتی و ... مراسم اصلی که در داخل سالن پیش بینی شده بود و شعاری که توجه همگان را به خود جلب نموده بود (ثبت ملی دماوند به عنوان نخستین اثر طبیعی) با اجرای سخنرانی و موسیقی محلی (آذری- لری- جنوبی و ...) حدود ساعت 16 با ترک محل راهی استان البرز شدیم .

نهایتا ساعت 6 به کرج رسیده که با استقبال  جمعی از کوهنوردان و خانواده ها و مسئولین، مورد تشویق و پذیرایی قرار گرفتیم.

 

پایان

 

نوع مطلب : گزارشها، 
برچسب ها : دماوند، انجمن کوهنوردان، ایران، چهار جبهه،
لینک های مرتبط :


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic