تبلیغات
انجمن کوهنوردان ایران - نمایندگی ساوجبلاغ ، نظرآباد و طالقان - اجرای 2 برنامه در تاریخ 94.2.4
 
انجمن کوهنوردان ایران - نمایندگی ساوجبلاغ ، نظرآباد و طالقان
                                                        
درباره وبلاگ

دوستانی که تمایل به عضویت و همکاری در دفتر انجمن را دارند می توانند جهت آشنایی بیشتر در یکی از جلسات انجمن که در روزهای سه شنبه ، راس ساعت 18 و در خانه کوهنورد شهرستان ساوجبلاغ برگزار می شود، شرکت نمایند .
آدرس : هشتگرد - خیابان آزادگان - خیابان شهید خرازی - بالاتر از فروشگاه فرهنگیان - باشگاه ورزشی میرزا کوچک خان
تلفکس : 44212350 - 026

ایمیل : e.alborzkuh@gmail.com
مدیر وبلاگ : همنورد
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شنبه 5 اردیبهشت 1394 :: نویسنده : همنورد


برنامه اول

مطابق برنامه پیش بینی شده برای روز زمین پاک ، دفتر نمایندگی انجمن کوهنوردان ایران ، هیئت کوهنوردی شهرستان ساوجبلاغ ، خانه کوهنوردان نظرآباد ، باشگاه کوهنوردی پیام ساوجبلاغ ، گروه کوهنوردی البرز ساوجبلاغ ، گروه کوهنوردی سنگ سوی کردان برنامه ای خانوادگی را با حضور بیش از 150 نفر از علاقه مندان به محیط زیست و با همراهی اداره های حفظ محیط زیست شهرستانهای ساوجبلاغ و نظرآباد در دربند ولیان برگزار کردند .


در این برنامه با توزیع کیسه زباله و دستکش بین شرکت کنندگان و دیگر گردشگران داوطلب ، زباله های رها شده در منطقه جمع آوری شد و همچنین با توزیع بروشورهایی بین گردشگران نسبت به اهمیت روز زمین پاک و مشکلات زیست محیطی منطقه اطلاع رسانی گردید.

شرکت کنندگان در این برنامه درخواست های خود نسبت به جلوگیری از احداث جاده روگذر ساوجبلاغ به طالقان ( در ارتفاعات سیبستان ) ، جلوگیری از مطرح شدن دوباره طرح تله کابین طالقان و سایر طرح های عمرانی که موجبات تخریب وسیع محیط زیست می شوند را به مسئولان محیط زیست شهرستان بیان داشتند و همچنین مقرر شد تا بین دفتر نمایندگی انجمن و اداره های حفاظت محیط زیست در خصوص آموزش های محیط زیستی در مدارس ، تفکیک زباله از مبدا و ... همکاری های لازم تعریف و به اجرا درآید .

برنامه دوم :

در این برنامه تعدادی از اعضای دفتر نمایندگی انجمن در سیراچال کرج و در برنامه ای که به مناسبت روز زمین پاک در آنجا برگزار می شد حضور یافته و با دیداری حضوری با دکتر محمدی ( ریاست محترم اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز ) مسائل زیست محیطی مهم منطقه و دغدغه های موجود برای این مسائل که شامل پروژه جاده جدید و در حال ساخت طالقان و مطرح شدن دوباره طرح تله کابین طالقان می باشد را با ایشان درمیان گذاشتند که ایشان نیز با نگرشی سازنده طی تماسی که با مسئولین اداره های حفاظت محیط زیست طالقان و ساوجبلاغ داشتند تاکید کردند تا برای روشن شدن موضوع پیگیری های لازم را از طریق دستگاه قضایی داشته باشند .

در زیر بیانیه ای که از طرف دفتر نمایندگی انجمن کوهنوردان در خصوص این موضوعات تهیه شده است را مشاهده می نمایید.

طرح موضوعات :  

  موضوع 1 : احداث تله کابین ( تخریب محیط زیست و زیستگاه حیات وحش)

چند سالی است که خبر احداث تله کابین طالقان به گوش می رسد ولی بدلیل عدم وجود سرمایه گذار تا کنون خوشبختانه به نتیجه نرسیده و موجب تخریب محیط زیست نشده است. در تاریخ 31 فروردین 94 به نقل از معاونت عمرانی استانداری البرز سرمایه گذار جهت احداث تله کابین جذب شده است .

با هم نگاهی به مناطق بکر و دست نخورده ای که قرار است تله کابین از آنجا بگذرد ، می نمائیم .

دنبلید کوه ( منداچال )

دشت سیف بنه ( دنبلید )

رد پای خرس ( ارتفاعات دنبلید )             

                                                               

 

حال سوال اینجاست :

تله کابین مذکور در صورت احداث که از بکرترین نقاط کوهستانی کشور می گذرد چه بر سر طبیعت زیبا و اکوسیستم غنی دامنه های جنوبی البرز خواهد آورد ؟ و یا اینکه در حالی که هیچگونه برآورد دقیق اقتصادی از خدمات سرشار اکوسیستم طالقان که ناشی از تنوع بالای گیاهی و جانوری آن است و می تواند به صورت درازمدت و پایدار باشد انجام نشده است چطور می توان صحبت از تخریب آن و جایگزینی سودهای کوتاه مدت غیر پایدار ( مثل احداث تله کابین ) کرد ؟ و جای یک سوال دیگر بسیار خالی است و آن اینکه در شرایطی که طبیعت گردی و توریسم در مناطق بکر طبیعت نیازمند زیرساخت هایی چون آموزش ، سیستم مدیریت پسماند و .... را دارد چطور می توان از توریسمی حمایت کرد که در حال حاضر هیچگونه تطابقی با اصول اکوتوریسم پایدار ندارد ؟ 

    موضوع 2 : احداث جاده جدید طالقان در ارتفاع 3200 متری ، تخریب محیط زیست و تهدید حیات وحش                                                                                 

در دامنه های جنوب غربی طالقان ، جاده جدید در حال احداث که در حدود 20 سال است که از شروع پروژه آن می گذرد ، به علت عدم برنامه ریزی صحیح موجب تخریب محیط زیست شده است و میلیاردها تومان بودجه کشور را نابود ساخته است .

این جاده که در ارتفاعات بیش از 3200 متری شهرک و ورکش در حال احداث می باشد ، بعد از گذر از ارتفاعات کوهستانی بکر و زیبای طالقان به حدفاصل ارتفاعات روستاهای وشگین و سیبستان در شهرستان ساوجبلاغ می رسد . احداث این جاده که در یکی از معدود نقاط بکر و طبیعی کشور در حال انجام است با تخریب شدید اکوسیستم کوهستانی و ایجاد شرایط تهدید کننده برای فون جانوری منطقه همراه بوده و همچنین سیمای طبیعی منطقه را به شدت ناهمگون ساخته است و این در حالی است که مسئولان پروژه قصد احداث کنار گذر در ارتفاعات بیش از سه هزار متری را دارند که به طور یقین ارتباط غربی کوهستان با بخش شرقی آن قطع شده و حیات وحش منطقه به ویژه پلنگ ، کل و بز را به مخاطره خواهد انداخت و لذا با اجرای آن بیش از پیش شاهد تاثیر مخرب احداث این جاده بر محیط زیست منطقه خواهیم بود. 

 درخواست :

با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در تاریخ  93/12/17  که در قسمتی از بیانات خویش  به شرح زیر بیان داشتند :

  

" اوّلاً تهیّه ی سند ملّی برای مسائل محیط زیست؛ [و بعد] همکاری دستگاه ها که اوّل اشاره کردم که همه ی دستگاه ها باید بجد با همدیگر همکاری کنند؛ [و بعد] پیوستِ محیط زیستی برای همه ی برنامه های سازندگی . همه ی برنامه های سازندگی از شهری و صحرایی و صنعتی و بقیّه ی طرحها، حتماً یک پیوست محیط زیستی باید داشته باشد؛ جادّه میخواهید بکشید، مشخّص باشد که تأثیرش در محیط زیست چیست؛ کارخانه میخواهد نصب بشود باید معلوم باشد که تأثیرش در محیط زیست چیست ؛ بعضی از مسائل تجاری ، بعضی از نقل وانتقال ها و کارهای بازرگانی ؛ اینها بایستی پیوست محیط زیست داشته باشد.

جرم انگاریِ تخریب محیط زیست. دستگاه قضائی و دستگاه های ضابط، و پیش از آنها قوانین مجلس، باید روی این تکیه بکنند. البتّه قوانینی داریم و الان قوانین خوبی هست، منتها بازنگری لازم است؛ بایستی تخریب محیط زیست جرم محسوب بشود؛ به عنوان جرم بایستی تعقیب بشود. پالایش و بازنگری قوانین موجود، تقویت نظارتهای بی اغماض - نظارت انجام بگیرد، هیچ گونه اغماضی هم در این نظارتها صورت نگیرد و رؤسای دستگاه ها شخصاً نظارت کنند - و شاید از جهتی از همه مهم تر، فرهنگ سازی است؛ فرهنگ سازی؛ مردم بدانند که اهمّیّت حفظ محیط زیست چقدر است. این را از دبستان باید شروع کنیم، در کتابهای درسی؛ باید بچّه های ما اهمّیّت مرتع و جنگل و هوا و آب و خاک و دریا و مانند اینها را از کودکی بفهمند و روی آن حسّاس باشند. حفظ حریم محیط زیست باید جزئی از فرهنگ عمومی بشود."

 از مسئولین امر خواستاریم با توجه به اهمیت موضوع شماره 1 و حفظ معدود اکوسیستمهای غنی کشور  به طور جدی از کلید خوردن اجرای طرح تله کابین طالقان جلوگیری نموده  و در خصوص موضوع شماره 2 ، از ادامه کار احداث جاده جدید طالقان تا زمانی که پیوست زیست محیطی این طرح عمرانی تهیه نشده و مجری طرح ملزم به رعایت موارد زیست محیطی آن نشده است جلوگیری به عمل آید .

نوع مطلب : گزارشها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 8 اردیبهشت 1394 03:33 ب.ظ
عالی بود
ممنون از شما و آقای رضاخانی به خاطر تلاشهای ارزشمنتون.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.